FA Cup & FA Vase Draws

Fri 7th July 2017 | General
By Martin Fallon

The draws for the first two rounds of the Emirates FA Cup and Buildbase FA Vase were released at 1.00pm today.

Below are the ties involving teams in the Hallmark Security League, with match numbers at the start:

THE EMIRATES FA CUP
EXTRA PRELIMINARY ROUND
TIES PLAYED ON 5th AUGUST 2017

04 Barnoldswick Town v Jarrow Roofing Boldon CA
15 Albion Sports v Nelson
18 Litherland Remyca v AFC Liverpool
19 AFC Emley v Burscough
20 Squires Gate v Ashton Athletic
21 Cammell Laird 1907 v Maltby Main
22 Padiham v City of Liverpool
23 Pontefract Collieries v Alsager Town
24 Hallam v Bootle
25 Runcorn Town v AFC Darwen
26 Northwich Victoria v 1874 Northwich
27 Widnes v Handsworth Parramore
28 Congleton Town v New Mills
29 Irlam v Abbey Hey
31 Parkgate v Barnton
32 Athersley Recreation v West Didsbury & Chorlton
33 Charnock Richard v Penistone Church
34 Maine Road v Winsford United
35 Runcorn Linnets v Hemsworth Miners Welfare
36 Hanley Town v Atherstone Town
42 Walsall Wood v Whitchurch Alport

THE EMIRATES FA CUP
EXTRA PRELIMINARY ROUND
TIES PLAYED ON 19th AUGUST 2017

01 Albion Sports or Nelson v Newton Aycliffe or Chester-Le-Street Town
07 Barnoldswick Town or Jarrow Roofing Boldon CA v Washington or Dunston UTS
13 Irlam or Abbey Hey v Maine Road or Winsford United
15 Charnock Richard or Penistone Church v Litherland Remyca or AFC Liverpool
17 Hallam or Bootle v Atherton Collieries
18 Frickley Athletic v Runcorn Town or AFC Darwen
20 Pontefract Collieries or Alsager Town v Skelmersdale United
21 Squires Gate or Ashton Athletic v Runcorn Linnets or Hemsworth Miners Welfare
22 Parkgate or Barnton v Widnes or Handsworth Parramore
24 Prescot Cables v Padiham or City of Liverpool
25 Northwich Victoria or 1874 Northwich v Athersley Recreation or West Didsbury & Chorlton
27 Hyde United v Congleton Town or New Mills
30 Radcliffe Borough v AFC Emley or Burscough
31 Leek Town v Cammell Laird 1907 or Maltby Main
33 Alvechurch v Hanley Town or Atherstone Town
34 Walsall Wood or Whitchurch Alport v Tividale or Highgate United

THE BUILDBASE FA VASE
FIRST QUALIFYING ROUND
TIES PLAYED ON 9th SEPTEMBER 2017

02 Chester-Le-Street Town v Silsden
06 Padiham v Thackley
07 Garforth Town v Holker Old Boys
10 Heaton Stannington v Carlisle City
16 Barnoldswick Town v Dunston UTS
20 Widnes v Glasshoughton Welfare
21 Alsager Town v New Mills
22 Vauxhall Motors v 1874 Northwich
23 Maltby Main v Cammell Laird 1907
24 Northwich Victoria v Stockport Town
25 Hallam v Abbey Hey
26 St Helens Town v Hemsworth Miners Welfare
27 Selby Town v Charnock Richard
28 Rossington Main v Cheadle Town
29 Barnton v Penistone Church
30 Maine Road v Pontefract Collieries
31 Prestwich Heys v Liversedge
32 Atherton LR v Irlam
33 Litherland Remyca v Ashton Town
34 Parkgate v Daisy Hill
36 AFC Liverpool v Athersley Recreation
37 AFC Blackpool v West Didsbury & Chorlton
38 Squires Gate v Congleton Town
59 Hanley Town v Lichfield City
60 Ellistown & Ibstock United v Eccleshall
61 Wolverhampton SC v FC Oswestry Town
63 Whitchurch Alport v Pershore Town

THE BUILDBASE FA VASE
SECOND QUALIFYING ROUND
TIES PLAYED ON 23rd SEPTEMBER 2017

04 Garforth Town or Holker Old Boys v Nelson
09 Heaton Stannington or Carlisle City v Thornaby
12 West Auckland Town v Chester-Le-Street Town or Silsden
13 Padiham or Thackley v Ashington or Easington Colliery
14 Barnoldswick Town or Dunston UTS v Washington
17 Rossington Main or Cheadle Town v Hallam or Abbey Hey
18 Litherland Remyca or Ashton Town v Chadderton
19 Atherton LR or Irlam v Parkgate or Daisy Hill
20 Winsford United v Maine Road or Pontefract Collieries
21 Alsager Town or New Mills v Nostell Miners Welfare
22 Vauxhall Motors or 1874 Northwich v Squires Gate or Congleton Town
23 AFC Liverpool or Athersley Recreation v City of Liverpool
24 Sandbach United v AFC Emley
25 Ashton Athletic v Maltby Main or Cammell Laird 1907
26 Selby Town or Charnock Richard v Bacup Borough
27 Burscough v Armthorpe Welfare
28 AFC Blackpool or West Didsbury & Chorlton v Northwich Victoria or Stockport Town
29 Widnes or Glasshoughton Welfare v AFC Darwen
30 Worsbrough Bridge Athletic or Dronfield Town v Barnton or Penistone Church
31 St Helens Town or Hemsworth MinersWelfare v Prestwich Heys or Liversedge
32 Ellesmere Rangers or Highgate United v Whitchurch Alport or Pershore Town
40 Ellistown & Ibstock United or Eccleshall v Wednesfield
46 Studley or Long Buckby v Hanley Town or Lichfield City
49 Coton Green or Heath Hayes v Wolverhampton SC or FC Oswestry Town